Zbliża się wiosna – okres rozkwitu natury, kiedy na drzewach i krzewach pojawiają się pąki, trawa zaczyna się zazieleniać i rosnąć, a kwiaty powoli wychylają się z cebulek. Co zrobić, aby wspomóc wzrost roślin wczesną wiosną, aby jak najszybciej cieszyć się pięknym i kolorowym ogrodem?

Nawożenie ogrodu to zabieg, który powinno się przeprowadzać częściej niż raz w sezonie, jednak szczególnie istotne jest nawiezienie roślin po trudnym okresie jesienno-zimowym, tak aby pobudzić rośliny do życia i zapewnić im niezbędne do rozwoju składniki.

Wiele osób decyduje się obecnie na ekologiczne nawozy, co jest zdecydowanie opcją dobrą nie tylko dla natury, ale także dla naszej rodziny. O stosowaniu bezpiecznych, najlepiej ekologicznych nawozów powinni pamiętać szczególnie rodzice małych dzieci, które mogłyby w ramach zabawy zjeść nieco nawozu, a także właściciele zwierzaków.

Nawozy chemiczne są niebezpieczne nie tylko po ich zjedzeniu – mogą być również potencjalnie niebezpieczne na przykład dla łap pupila. Nawet nie posiadając własnych zwierząt, warto rozważyć stosowanie nawozów naturalnych, gdyż – szczególnie na obszarach wiejskich – wiele kotów wychodzi na dwór bez nadzoru. Niezależnie od tego, czy popieramy takie zachowanie czy nie, warto sprawić, aby zwierzaki były bezpieczne, gdy zawędrują do naszego ogrodu. Ekologiczny nawóz zapewni takie bezpieczeństwo, a przy tym wspomoże szybki rozwój roślin.

Nawożenie trawnika warto rozpocząć już w drugiej połowie marca, jeśli aura na dworze jest sprzyjająca – wtedy natura powoli budzi się do życia, a temperatury są na tyle przyjazne, że rosnąca trawa poradzi sobie nawet z niewielkimi, sporadycznymi przymrozkami.

Warto zwrócić uwagę, aby zakupiony nawóz był odpowiedni do stosowania wiosną – na koniec sezonu, jesienią, stosuje się nieco inne nawozy, mające spowolnić wzrost trawy i zapewnić jej łagodne przejście w okres wegetacji zimowej.

Decydując się na nawozy ekologiczne, nie trzeba się obawiać ich zapachu. Obecnie nawozy na bazie obornika są przetwarzane w taki sposób, że ich zapach jest niemalże niewyczuwalny i bardzo szybko zanika. Dodatkowo, dzięki użyciu w pełni naturalnej metody wspomagania roślin, możemy mieć pewność, że nasz ogród jest bezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i dla dzieci, a przy tym nie szkodzi środowisku naturalnemu.

Nawozy do ogrodu