Nie ulega wątpliwości, że osy i szerszenie to jedne z najbardziej uciążliwych owadów. Ich ugryzienia są nie tylko bolesne, ale dla wielu osób także niebezpieczne dla zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza ludzi, którzy są uczuleni. Osy potrafią popsuć wypoczynek w ogrodzie, zwłaszcza jeśli urządzamy piknik. Zanim więc zaczniemy konsumować w ogrodzie lody lub ciasto, zabezpieczmy się przed atakiem tych owadów. 

Sięgnij po preparaty owadobójcze. 

Aby móc skutecznie ochronić się przed atakiem os, dobrze jest sięgnąć po preparaty owadobójcze. Znajdziemy je w większości popularnych supermarketów. Najpopularniejsze są rzecz jasna preparaty przeciwko osom w formie sprayu. Ich niewątpliwy atutem jest wygoda użycia. Nie da się im jednak odmówić dość intensywnego zapachu, przez co nie każdy za nimi przepada.

Aby móc pozbyć się os, należy rozpylić preparat w miejscach, w których one przebywają. Jeżeli zauważymy, że w jakiejś szczelinie osy zrobiły sobie gniazdo, rozsądnym wyborem będzie potraktowanie go wspomnianym już preparatem. Jeżeli wietrzymy nasz dom lub mieszkanie, spryskajmy nim ramy okienne. Dzięki temu istnieje dość spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się uniknąć wizyty tych nieproszonych gości. 

Jakie są naturalne sposoby na zwalczenie os?

Preparat na osy, który znajdziemy w supermarkecie charakteryzuje się zazwyczaj wysoką skutecznością. Miłośnicy ekologicznych rozwiązań mogą jednak nie chcieć korzystać z tradycyjnych preparatów, bo wiele z nich zawiera substancje szkodliwe dla środowiska. Rozwiązaniem mogą okazać się naturalne substancje odstraszające osy. Musimy jednak liczyć się z tym, że zazwyczaj cechuje je mniejsza skuteczność niż preparaty o chemicznych składach.

Bardzo skutecznym środkiem, który odstrasza osy jest bez wątpienia olejek goździkowy. Owady nie cierpią jego intensywnej woni. Najbardziej optymalne skutki przynosi mieszanka wykonana z wyżej wspomnianego olejku oraz octu. Możemy urozmaicić ją również dodatkiem olejku z drzewa herbacianego. Warto założyć również ogródek ziołowy. Zioła takie jak mięta, bazylia czy tymianek sprawią, że osy niechętnie będą odwiedzać nasz ogródek. Oczywiście zawsze wskazane jest zachowanie ostrożności, bez względu na to jaką metodę walki z osami wybierzemy. 

Jak skutecznie pozbyć się os?