Osoby, które zamierzają dopiero rozpocząć swoją przygodę z uprawą warzyw powinny zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia ogrodowe, podłoża, nasiona, sadzonki i nawozy.

Czy uprawa własnych warzyw i owoców jest droga?

Każdy, kto zamierza osobiście uprawiać warzywa i owoce choćby na małej działce miejskiej musi liczyć się z tym, że trzeba będzie ponosić pewne koszty. Ich wysokość będzie zależała od wielu czynników. Przykładowo można rośliny wysiewać samodzielnie i jest to metoda tania, ale bardziej czasochłonna i wymagająca pewnej wiedzy.

Można też kupić gotowe cebulki albo rozsady w szkółce ogrodniczej, co jest już droższym rozwiązaniem. Największe koszty ponosi się na wstępie, bo trzeba wtedy nabyć podstawowe narzędzia i pojemniki. Później kosztem jest przede wszystkim zużyta woda oraz nasiona. Nie można też zapominać o tym, że pewny koszt stanowi przechowywanie płodów o ile nie zużywamy wszystkiego na bieżąco.

Jakie narzędzia przydadzą się w ogrodzie warzywnym?

Na samym wstępie warto zakupić sobie stalową łopatkę, pazurki, szpadel, widły, norkros, łopatkę sadzarkę i motyczkę. Przydatny będzie także sznurek zwijany na dwój kołkach, który pomaga wyznaczać równe grządki i linie siewu. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w wygodny pikownik najlepiej stalowy. W ogrodzie niezbędna będzie także konewka, spryskiwacz na wodę oraz opryskiwacze ręczne.

Jak zadbać o podłoże ogrodnicze?

Jeśli ziemia w danym miejscu nie jest odpowiednia a niekiedy nie ma wcale właściwego podłoża to znak, że trzeba je nabyć w sklepie ogrodniczym. Do uprawy warzyw zwykle wybiera się podłoże uniwersalne, które jest wolne od patogenów i posiada dawkę nawozu startowego. Jeśli ziemia w danym miejscu jest zbyt kwaśna trzeba będzie nabyć i zastosować preparaty wapna. Niekiedy korzystne jest także zastosowanie specjalnej glinki. W sklepach ogrodniczych ponadto można nabyć gotowy kompost, obornik granulowany oraz przekompostowaną korę do ściółkowania.

Zakup nasion i sadzonek

Przed każdym sezonem trzeba nabyć zestaw nasion i sadzonek. Nasiona najlepiej kupować od sprawdzonych dostawców a więc od centrali nasiennych. Należy wystrzegać się kupowania tanich nasion w marketach czy na bazarach, bo nie są one odpowiednio przechowywane i mogą później wykazać się niską zdolnością kiełkowania. W sezonie na lokalnych bazarach i targowiskach znajdziemy także liczne gotowe sadzonki warzyw i owoców.

Co warto kupić do ogrodu warzywnego?